Akupresura stóp i dłoni

Pochodząca z Chin akupresura to interesująca alternatywa dla środków przeciwbólowych. Co to dokładnie jest? Czy ma jakiś związek z akupunkturą? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Akupresura a akupunktura
Akupresura oraz akupunktura opierają się na identycznych zasadach. Jest jednak jedna, ale bardzo istotna różnica. Otóż, akupunktura polega na nakłuwaniu odpowiednich punktów, a akupresura na ich uciskaniu. Akupresurę można wykonać samodzielnie, pod warunkiem zapoznania się z kilkoma zasadami. Zabieg akupunktury natomiast wymaga obecności specjalisty.
Energia życiowa chi
Medycyna chińska jest zdania, że nasz organizm funkcjonuje dzięki energii życiowej, która nosi nazwę chi. Energia ta płynie w naszym organizmie tak zwanymi meridianami. Są to kanały, które są odpowiedzialne za dostarczenie energii do organów. W przypadku, gdy przepływ ten jest nieodpowiedni to jakiś organ niedomaga. To też powoduje, że harmonia całego naszego organizmu jest naruszona. Zadaniem terapeuty, który wykonuje akupunkturę oraz akupresurę jest znalezienie blokady energii oraz jej wyeliminowanie. Położonych wzdłuż kanałów punktów jest 361.
Dotyk, który działa przeciwbólowo
Z całą pewnością akupresurę można zaliczyć do metod, które wspomagają leczenie bólu. Jest kilka teorii, które wyjaśniają dlaczego tak się dzieje. Teorie te mówią na przykład, że jest to siła sugestii, produkowanie przez mózg większej ilości endorfiny w trakcie zabiegu. Akupresura bardzo często łączona jest z masażem chińskim.

You must be logged in to post a comment.