Masaż

Co to jest masaż?

Masaż to oddziaływanie na tkanki organizmu za pomocą mechanicznych bodźców. Warto podkreślić, że odbywa się to przy biernym zachowaniu osoby masowanej. Co to jest masaż leczniczy? Jest to taki masaż, który powoduje że poprawia się u chorego stan psychofizyczny. Masaż lecznicy jest niezwykle pomocny w profilaktyce, ale i także leczeniu czy rehabilitacji osób mających dolegliwości neurologiczne, pediatryczne, ortopedyczne, ginekologiczne czy z zakresu chorób wewnętrznych.

Historia starożytna masażu

Masaż to bardzo stara dziedzina lekarskiej wiedzy, która pochodzi z China oraz Indii. Masaż w tych krajach to część religijnego rytuału. O masażu wspominano już trzy tysiące lat przed naszą erą w chińskim dziele o nazwie Kung-Fu.
W czasie sakralnej medycyny kapłani bardzo często zalecali wykonywanie masażu. Odbywały się one w trakcie spełniania obrzędów będących elementem religijnego kultu. Oczywiście masaże miały również znaczenie lecznicze.
W księdze mądrości Weda, która pochodzi z tysiąc osiemsetnego roku przed naszą erą znajdują się dokładne wytyczne jak powinno się wykonywać masaż. Autorami owej księgi są Hindusi. Po jakimś czasie masaż odpadł od religijnego obrzędu.
Istotne znaczenie masaż miał również w Grecji. Masaż był popularny wśród sportowców, którzy uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich.

You must be logged in to post a comment.