Medycyna konwencjonalna versus medycyna naturalna

Wiele osób ma problemy ze zdrowiem i jest to coś zupełnie normalnego, co zdarza się bardzo często w różnym wieku. Nie ma w tym nic zaskakującego, a często wizyty u lekarzy są niekiedy niezbędne. Są jednak osoby, które nie decydują się na wizytę w szpitalu czy przychodni, ale wolą decydować się na tak zwaną medycyną naturalną, która ma im bardziej pomagać we wszystkich zdrowotnych problemach i przede wszystkim jej stosowanie nie może być negatywne dla ich zdrowia – jak niektóre leki czy metody stosowane w klasycznej medycynie.

Oczywiście wszystkie metody naturalne są ostro krytykowane przez kręgi lekarskie, a wszystko dlatego, że zdaniem medyków takie leczenie wcale nie poprawia naszego zdrowia, gdyż po prostu nie jest dowiedziona ich skuteczność pod kątem naukowym. Jednak nie można nie zauważyć, że wiele osób czuje się zdecydowanie lepiej po stosowaniu niektórych zabiegów medycyny naturalnej, więc mimo braku naukowych potwierdzeń, widać efekty takiego leczenie i z pewnością bardzo wiele osób było zadowolonych z efektów leczenia metodą naturalną.

Nie da się jednak ukryć, że ma ona bardzo wielu przeciwników, ale z drugiej strony są naoczne przykłady osób, które chwalą sobie taką metodę leczenie i mogą udowodnić, że w ich wypadku leczenie okazało się bardzo skuteczne – zatem całkowita dyskredytacja takich metod raczej nie wchodzi w grę i wielu lekarzy zdaje sobie z tego sprawę. Nie można też zapominać, że są to metody, których powinno się stosować jednak w wypadku mniej groźnych chorób, a nie chociażby w przypadku nowotworu czy guza, bo to po prostu wymaga interwencji lekarskiej, a nie pomocy ze strony metod naturalnych.

Jednak ich wkład w leczenie chorych jest bezapelacyjny i dobrze się stało, że podobne metody zadomawiają się w naszym kraju i cieszą się dużą popularnością. Najczęściej wywodzą się one z krajów dalekiego wschodu, gdzie były wymyślone i udoskonalane nawet przez tysiące lat i są głęboko zakorzenione w tamtej kulturze, która nadal w dużej mierze opiera się na medycynie naturalnej. Jest zatem dowód na to, że może być ona skuteczna, bo posiada bardzo bogate podłoże tradycji i kultury.

Zatem absolutna krytyka metod naturalnych nie jest sądem sprawiedliwym i coraz więcej osób na całym świecie zdaje sobie z tego sprawę. Czasem i lekarze przekonują się do niektórych metod, bo po prostu widzą pozytywne efekty ich stosowania.

You must be logged in to post a comment.