Yin i Yang a dieta

Yang, czyli to co jasne, aktywne i męskie
Yin, czyli to co ciemne, bierne i żeńskie
Mięso jest Yang, natomiast warzywa Yin. Co za tym idzie osoby z nadmiarem Yang zaleca się uszczuplić dietę o te pokarmy, które zawierają duże jej ilości. Osoby z nadmiarem Yin natomiast powinny wzbogacić swoją dietę o pokarmy zawierające spore ilości białka zwierzęcego pochodzenia.
Ważny sposób przyrządzania potraw
Warto przy tym wszystkim pamiętać, że sposób przyrządzania posiłków ma duży wpływ na ilość energii jaka zawiera się w pożywieniu. Przykładowo jeśli gotujemy na parze to rośnie Yin, a jeśli smażymy to rośnie Yang. Zatem warzywa smażone mają więcej Yang, w porównaniu z tymi, które zostały przyrządzone w wydawałoby się zdrowszy sposób.

Powinowactwo
Niektóre smaki mają powinowactwo z wewnętrznymi narządami. Smak słony z pęcherzem moczowym i nerką. Kwaśny smak z kolei ma powinowactwo z pęcherzykiem żółciowym oraz wątroba. Smak gorzki z cienkim jelitem oraz sercem, ostrość z płucami oraz jelitem grubym, a smak słodki z żołądkiem oraz trzustką.

Indywidualność
Lekarz tradycyjnej medycyny chińskiej poda nam zalecenia dietetyczne, które z całą pewnością będą dostosowane do naszych potrzeb.

You must be logged in to post a comment.