Zbilansowana dieta według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, część I

Co to jest zbilansowana  dieta?
Wiele razy słyszymy określenie zbilansowana dieta, jednak nie wielu z nas wie co to dokładnie oznacza. W medycynie chińskiej zbilansowana dieta to najogólniej rzecz biorąc jedno zdanie: trawienie zależy od tego, co jemy. Kultura chińska jest świadoma, że na nasze ciało ma wpływ wiele przeróżnych odżywczych substancji. Zatem niektóre znajdujące się w pożywieniu składniki ( oczywiście te nie potrzebne) należy likwidować albo przetwarzać w składniki przydatne.
Zbilansowana dieta kojarzy nam się przeważnie z różnorodnymi składnikami pożywienia. Jest w tym dosyć dużo prawdy. Natomiast zbilansowana dieta według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej polega na zawarciu w pożywieniu wszystkich pięciu smaków, czyli słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz ostry.
Zrównoważona dieta w azjatyckim stylu

Ostry
Potrawy ostre ulepszają pracę żołądka oraz pobudzają krążenie Qi. Ponadto ostre pożywienie usuwa zimno oraz zwiększa apetyt. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z bardzo ostrymi przyprawami. Ich nadmiar może spowodować skurcze mięśni oraz suchość paznokci.
Kwaśny
Jeśli chodzi o kwaśne potrawy to ich spożywanie dodaje nam energii a także promuje apetyt. Jednak zbyt duża ilość może spowodować, że pojawia się skurcze mięśni, zmarszczki a także pękanie warg. Ponadto możemy mieć problemy z wątrobą oraz śledzioną.

You must be logged in to post a comment.