Zbilansowana dieta według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, część II

Gorzki
Spożywanie potraw gorzkich powoduje, że z organizmu usuwane są toksyny, wilgoć oraz nadmiar ciepła. Nadmiar goryczy także nie jest wskazany, bowiem powoduje osłabienie włosów oraz suchość skóry.
Słodki
Spożywanie natomiast potraw słodkich sprawia, że krew łatwiej przepływa. Ponadto łatwiej przypływa również energia Qi w meridianach, łagodzone są bóle żołądka. Słodkie potrawy wpływają pozytywnie na śledzionę. Nadmiar słodkich potraw także negatywne skutki, tj. wypadanie włosów, bóle kości oraz stawów.
Bilans
Medycyna Chińska uważa, że aby posiłki były zbilansowane należy przygotować m.in. z warzyw oraz ziaren. Zatem do mięs należy dodać w niewielkich ilościach np. orzechy. Warto posiłki przygotowywać z warzyw, bowiem jeśli zostaną one w odpowiedni sposób przygotowane to zapewnią nam dobrą kondycję oraz dobry stan zdrowia. Jeśli unikniemy żywieniowych niedoborów to tym samym unikniemy chorób.
Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego „przepisu” na dietę dla każdego. Żyjemy w błędnym przekonaniu, że jesteśmy do sobie podobni. Prostym przykładem jest picie wody. Naturalnie woda dla zdecydowanej większości z nas jest dobra. Jednak pewne osoby nie powinny pić dużej ilości wody. Do takich osób zaliczają się osoby chore na padaczkę.

You must be logged in to post a comment.